Site hosted by Angelfire.com: Build your free website today!

vissza a főlapra

Elektronikus Könyvtár

 

Valihora István: Hatalmi harc. - Magyar Szó, 1994. III. 29.

 

Nem tudott hová lenni megdöbbenésében a vajdasági magyarság, amikor a VMDK e hó 27-i, sorrendben elsõ tisztújító közgyûlése elõtt az ünnepélyes készülõdés helyett a sajtóban napvilágot láttak a szervezet vezetõi közötti legsúlyosabb vádaskodások. Az elnök ország-világ elõtt azzal vádolta az alelnököt, hogy nem akar elszámolni külföldi alapítványi pénzekkel, az alelnök pedig a sajtóban, majd a közgyûlésen a szûkebb érdekeket kiszolgáló pártszellem eluralkodásával, továbbá a hatalom kisajátítására való törekvéssel vádolta meg érdekszervezetének vezetõségét, s hogy az a VMDK demokratizálása helyett azon belül kommunista frakció módjára magához ragadta az információközvetítés, a kapcsolattartás, a politikai döntéshozatal elõkészítésének jogkörét. A csoportérdekek már veszélyeztetik a közösséget, a VMDK többé nem azonos önmagával, se nem demokratikus, se nem közösség.

A vajdasági magyarság remélte, hogy a VMDK vezetõi és küldöttei a közgyûlésen megtalálják a módját, hogy elsimítsák a nézeteltéréseket, és a VMDK megerõsödve, cselekvõképesebb, toleránsabb és demokratikusabb szervezetként folytatja tevékenységét, a vajdasági magyarság érdekképviseletét.

Sajnos még jobban elmélyültek az ellentétek a közgyûlésen, egyrészt az Ágoston András elnök köré tömörült, úgynevezett kemény vonalat képviselõ csoportosulás és az õket, úgymond, ortodox pártfegyelembõl támogató küldöttek, másrészt azok között, akik szerint a VMDK beszûkült, baloldali párttá vált, s a meghatározott külföldi és hazai elismerés közepette idehaza nem vált minden magyar érdekszervezetévé, sem pedig olyan tényezõvé, amely életet tudna lehelni az egyébként már köztudatban élõ autonómia koncepciójába.

A küldöttek jelentõsebb része bizalmat szavazott a vezetõségnek és politikai irányvonalának, valamint módszereinek. Tették ezt annak ellenére, hogy elemi erõvel tört ki a többi küldöttbõl és az önkormányzatok vezetõibõl az elégedetlenség, mert a szervezeti élet fogyatékosságai és a létkérdésekkel való foglalkozás elmaradása miatt kilátástalan helyzetbe került a vajdasági magyarság, amely a háborús és az azt követõ feltételek hatására elmenekült e tájról, vagy gazdaságilag és társadalmilag felmorzsolódik, miközben a VMDK-ban hatalmi harc dúl, s vezetõsége a hármas autonómia fokozatos megvalósítása helyett inkább arra törekszik, hogy elfojtson minden kezdeményezést és az önkormányzatok kibontakozását, mindazt, amit nem tarthat hatalma alatt.

A közgyûlésen a sokat bírált elnököt és követõit újraválasztották, s még erõsödtek is pozícióik, de az sajnálatos tévhit, hogy a másképpen gondolkodók ledorongolásával és félreállításával erõsödött volna az egység a VMDK-ban.